✖️Czego nie powinno się robić:

1. Wyrażanie niepochlebnych opinii o zmarłym.
 Kategorycznie wzbronione jest mówienie źle o zmarłym, nawet jeżeli za jego życia nasze stosunki z nim nie układały się idealnie.
2. Ubranie się w nieodpowiedni strój
 na pogrzebie i stypie większość żałobników występuje w czarnych ubraniach.
3. Zajmowanie miejsca u szczytu stołu. 
Coraz częściej na stole przygotowanym na stypę znajdują się karteczki z imionami i nazwiskami gości, aby mogli oni zająć odpowiednie miejsca. Miejsca u szczytu stołu są bowiem zawsze zarezerwowane dla najbliższej rodziny zmarłego albo najstarszych członków rodziny.
4. Wyrazy bólu, kondolencje i pocieszanie – tylko z umiarem
. Na stypie starajmy się unikać nachalnego pocieszania najbliższej rodziny zmarłego. Często najlepszym wyjściem jest powściągliwość i oszczędność słów.
5. Tylko dla wybranych
. Stypa jest organizowana tylko dla wybranych żałobników. Pamiętajmy, aby nie wyjść z niej zbyt wcześnie. Niespiesznie zjedzmy obiad i spokojnie porozmawiajmy z innymi żałobnikami.

✔️Jak powinno się zachowywać:

1. Wyłączyć smartfona i inne urządzenia elektroniczne. Ich głośny dźwięk może zrujnować refleksyjną atmosferę i zaburzyć doniosły moment, gdy np. bliska rodzina wspomina zmarłego.
2. Mówić spokojnym i cichym głosem
. Na stypie mówmy spokojnym głosem. Unikajmy podnoszenia głosu i krzyku. Kłótnie i awantury są niestosowne.
3. Cierpliwie wysłuchać bliskich zmarłego
. Jeżeli członkowie najbliższej rodziny zmarłego lub jego przyjaciele mają ochotę powspominać albo muszą się nam wyżalić, cierpliwie ich wysłuchajmy. Pamiętajmy, że jest to dla nich wyjątkowo trudy okres w życiu, dlatego potrzebują naszego wsparcia.
4. Starać się pomóc
. W dobrym tonie jest zawsze zaoferowanie swojej pomocy bliskim zmarłego.
Autor: Anubis.info.pl

——————————————————————

💁🏼‍♀️Jeśli możemy pomóc w organizacji tego trudnego wydarzenia - skontaktuj się z nami 512393511 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2022 03 23 stypa

2022 03 23 stypa2

2022 03 23 stypa3