Noc Kultury to jeszcze bardziej szczególna Teoria Względności, zmieniająca sposób pojmowania czasu i przestrzeni. Miasto staje się piątym wymiarem i to właśnie dzięki niemu możemy obserwować zagięcia czasoprzestrzeni i zjawiska wymykające się wcześniejszym teoriom.
Jednym z epicentrów artystycznych zdarzeń będzie ulica Furmańska, której dedykowany jest specjalny projekt Furmańska: Stworzenie Świata. Znajdziemy tam dziwaczne stworzenia, magię i wyjątkowe światło – o nastrój zadba Francois Monnet wraz ze studentami Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczami kierunku Florystyka ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych pod kierunkiem Pawła Adamca. Ulica Furmańska to jedynie początek podróży po programie Nocy Kultury i jeden z punktów programu artystycznego, stworzonego dzięki współpracy międzynarodowej artystów z Lublina i różnych zakątków Europy i świata.
Zachwyci nas także Zielona Herbatka – niezwykła instalacja przygotowana przez najmłodszych lublinian. Przedszkolaki w niepotrzebnych filiżankach, kubkach, wazonikach, imbryczkach, itp. wyhodują roślinki, które zostaną zaprezentowane w jednym miejscu na pięknie zaaranżowanym i podświetlonym stole. Plenerową instalację Tak się składa stworzą zawieszone w przestrzeni miasta papierowe owady, wykonane zgodnie z tradycyjną sztuką składania papieru origami, według której w procesie robienia nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Podświetlone, wykonane z jasnego papieru prace, będą doskonale prezentować się w nocy.
W Strefie Twórczości i Inspiracji znajdziemy warsztaty, spotkania i pokazy wszelkiego rodzaju twórczości, a jedną z lubelskich ścian ozdobi Mural autorstwa Rafała Ereta. Twórczość i oryginalna wizja świata tego lubelskiego artysty, przykuwa uwagę miłośników sztuki i zyskuje coraz większą popularność w Polsce i poza granicami.
Jak co roku nie zabraknie też muzyki, której dźwięki dobiegać będą nas z różnych, czasem zupełnie nieoczywistych miejsc.
źródło: nockultury.pl,
foto: Kurier Lubelski, Gazeta Wyborcza